Konwencja tematyczna Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach

fot. Piotr Grzesiak/Radio Katowice

W Katowicach odbyła się dziś konwencja tematyczna Prawa i Sprawiedliwości Jest ona poświęcona gospodarczym propozycjom wyborczym PiS. 

Politycy partii szczegółowo omówili m.in. pomysł zwiększenia płacy minimalnej czy obniżenia składek ZUS dla przedsiębiorców.

W konwencji w Katowicach wzięli udział między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i szef rady programowej PiS Piotr Gliński, była premier, wiceprezes PiS Beata Szydło oraz minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Konwencja odbędzie się w formule debaty.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas kolejnej przedwyborczej konwencji partii przekonywał wyborców, że Polska pod rządami jego partii porzuciła „anachroniczną formę liberalizmu” i jest na najlepszej drodze, aby pod względem poziomu życia dogonić najbogatsze kraje Zachodu.

Jarosław Kaczyński skrytykował model liberalizmu, który niektórzy politycy wprowadzali w Polsce po upadku PRL. Lider rządzącego ugrupowania powiedział, że zaproponowana Polakom i wdrażana w latach 90. forma liberalizmu powstała w połowie XIX wieku i zakładała, że państwo nie pomaga potrzebującym, w tym podmiotom gospodarczym. "Pan premier Morawiecki w jednym z przemówień, wspominał o wydarzeniu z premierem Balcerowiczem, który otrzymał list od dyrekcji FSO w Warszawie z prośbą o pomoc. Premier Balcerowicz wyrzucił ten list do śmietnika i stwierdził, że ta powinni robić wszyscy ministrowie” - opowiadał prezes Kaczyński, zaznaczając, że „rząd Prawa i Sprawiedliwości odszedł od tego - jak mówił - anachronicznego modelu zarówno w gospodarce, jak i w życiu społecznym”.

Prezes Kaczyński podkreślił znaczenie ostatnich tygodni kampanii wyborczej, które „są bardzo ważne, bo pozwalają dotrzeć do jak największej liczby rodaków”. Jarosław Kaczyński podkreślał, że trzeba doprowadzić do tego, żeby Polacy wiedzieli między czym, a czym wybierają. „Bo wybierają między nową Polską, między rozwojem, między polską wersją państwa dobrobytu, między skuteczną pogonią za poziomem życia w Unii Europejskiej, a późnym postkomunizmem” - tłumaczył Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS w Katowicach przekonywał, że pod względem poziomu życia Polska dorówna najbogatszym krajom Zachodu. Żeby to osiągnąć - mówił prezes Kaczyński - Prawo i Sprawiedliwość potrzebuje kilku kadencji. "To jest niemożliwe do osiągnięcia w cztery lata" - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości. "Jeśli społeczeństwo będzie popierało nas dłużej, jeżeli będziemy rządzili kilka kadencji, to z całe pewnością tego dokonamy" - zapewniał prezes PiS.

„Nasza partia jest gwarancją dalszego rozwoju Polski” - przekonywał Jarosław Kaczyński. Prezes PiS podkreślił, że 13 października Polacy staną przed ważnym wyborem. „Przed nami jest pytanie, czy przyszłość to będzie kontynuacja naszej polityki, czy też będzie to cofnięcie się do tego wszystkiego, co było. Nasi przeciwnicy ostatnio, przy pomocy pewnej eleganckiej pani, próbują się przebierać w owczą skórę. Ale jednak zza postaci tej pani słychać kłapanie zębów wilka” - mówił prezes rządzącej partii.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił "Pakt dla Przedsiębiorców”. W czasie konwencji tematycznej PiS w Katowicach Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że wspomaganie rozwoju małych i średnich firm jest kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki.


Plan Prawa i Sprawiedliwości odciążyć ma przedsiębiorców między innymi dzięki wprowadzeniu ulgi na ZUS. Na ten cel z budżetu państwa przeznaczone zostaną nawet 2 miliardy złotych.


Jak dodał premier, plan obejmuje również obniżkę CIT.


Na potwierdzenie swoich słów premier złożył symboliczny podpis pod paktem dla przedsiębiorców. Plan obejmować ma szereg inwestycji w kompleksowym ujęciu. Podczas konwencji programowej w Katowicach zapowiedział to Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.


Jak podkreślał minister Kwieciński, województwo śląskie może liczyć na silne wsparcie.


Europoseł Beata Szydło mówiła w Katowicach o potrzebie inwestycji w górnictwo.

Była premier podkreślała, że dzięki staraniom rządu udało się uratować branżę górniczą. "To ważny element naszej gospodarki" – mówiła.


Jest to druga konwencja tematyczna organizowana przez Prawo i Sprawiedliwość w tej kampanii. Pierwsza odbyła się w ubiegłą sobotę w Łodzi i była poświęcona rodzinie. Do wyborów PiS planuje zorganizować jeszcze dwie konwencje tematyczne. Tematyczna konwencja PiS-u dotyczyła gospodarki, odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rano swoją konwencję w Sosnowcu zorganizowała Koalicja Obywatelska.

Natomiast o godzinie 16.00 w Wadowicach odbędzie się konwencja okręgowa PiS. Weźmie w niej udział prezes partii Jarosław Kaczyński. Celem konwencji okręgowych jest spotkanie z wyborcami, prezentacja programu partii oraz kandydatów PiS w wyborach do Sejmu i Senatu.

Na niedzielę zaplanowane są trzy konwencje okręgowe: w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie.

/iar/mm/pg/rs/