Ruszyła budowa masztu. Protest mieszkańców.

fot. materiały prasowe

Mieszkańcy Cieszyna będą protestowali przeciwko rozpoczętej budowie wieży przekaźnikowej operatora telefonii komórkowej Play. 

Problemem jest lokalizacja 62-metrowego masztu. To prywatna działka obok Hali Widowiskowo-Sportowej za Wzgórzem Zamkowym. Cała inwestycja jest jednak realizowana w oparciu o ważne pozwolenia wydane przez Urząd Miejski w 2017 roku. 

— Nie ma mowy o naruszeniu prawa — mówi obecna burmistrz miasta, Gabriela Staszkiewicz. 


Budowa wieży powstającej jako inwestycja celu publicznego budzi również kontrowersje po drugiej stronie granicy wśród mieszkańców Czeskiego Cieszyna, którzy, jak mówi burmistrz tego miasta Gabriela Hřebačková, wskazują nie tylko aspekty estetyczne czy zdrowotne, ale też wpływ masztu na wartość nieruchomości.


Jak dotąd negocjacje z firmą Play nie przyniosły rezultatów. Mieszkańcy podjęli decyzję o proteście pod szyldem Nie dla masztu.

— Rozumiemy, że maszt jest kluczowy z punktu widzenia technologicznego rozwoju Cieszyna, ale postulujemy, by stanął w innym miejscu, z dala od miejscowych zabytków — mówi jedna z mieszkanek budynku sąsiadującego z powstającą wieżą przekaźnikową.


Protest rozpocznie się o godzinie 17:00 przy ulicy Sportowej w Cieszynie. Również dziś w Warszawie ma miejsce spotkanie wiceburmistrza Cieszyna Przemysława Majora z zarządem spółki P4, właściciela sieci komórkowej Play. 

Autor: Szymon Brandys /rs/