Rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Uroczyste obchody.

fot. Joanna Opas

W Jastrzębiu-Zdroju trwają obchody 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, które zakończyło strajk w kopalni Manifest Lipcowy. 

Podczas mszy świętej arcybiskup Wiktor Skworc mówił o pamięci o górnikach.


Po mszy pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia przedstawiciele NSZZ Solidarność wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim złożyli wiązankę kwiatów. 

Premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda wygłosili przemówienia pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego, znajdującym się na placu przy kopalni Zofiówka. Również pod pomnikiem zostanie odczytany list skierowany do uczestników uroczystości przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. 

Premier Mateusz Morawiecki mówił w Jastrzębiu Zdroju, że robotnicy w 1980 roku mieli wielką odwagę przeciwstawić się złu, jakie reprezentowała władza komunistyczna wspierana przez Moskwę. 

— Robotnicy walczyli o godność, o normalność — dodał szef rządu. — Wszystkim robotnikom, którzy są z nami dzisiaj w różnych miejscach, chciałbym złożyć w imieniu wszystkich Polaków ogromne podziękowanie za waszą wytrwałość, za waszą walkę o prawa pracownicze.

Porozumienie Jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, które na fali strajków 1980 roku robotnicy podpisali z komunistyczną władzą. 

Górnicy uzyskali m.in. rezygnację z czterobrygadowego systemu pracy, co dało im wolne niedziele oraz wywalczyli wolne soboty. Jak mówił na antenie Radia Katowice dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Andrzej Sznajder, strajk w kopalni Manifest Lipcowy w Moszczenicy zaowocował nie tylko przywilejami dla pracowników, ale również przyczynił się do powstania Solidarności i zwycięstwa nad komunizmem. 

Gość poranka przypomniał również o znaczeniu porozumienia katowickiego z listopada 1980 roku. Dzięki niemu nowe niezależne związki zawodowe mogły powstawać na terenie całego kraju. Wynegocjowano też prawo dostępu do mediów, posiadania własnych rachunków bankowych a także zobowiązano pracodawców do udostępnienia związkom pomieszczeń .

Autorzy: Łukasz Kałuża, Agnieszka Loch, Joanna Opas /rs/