Dofinansują familoki. Czerwionka-Leszczyny z dotacją.

fot. Piotr Pagieła

32 zabytkowe familoki w Czerwionce-Leszczynach zostaną poddane termomodernizacji. Gmina otrzymała na to 11 milionów złotych dotacji z Unii Europejskiej. Koszt całej inwestycji to ponad 14 milionów 300 tysięcy złotych.

Jak mówi wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża, prace na tym osiedlu będą wymagały wiele wysiłku.


— Osiedle w Czerwionce Leszczynach powstało w latach 1898-1916 dla pracowników pobliskiej kopalni "Dębieńsko" — mówi Marian Uherek dyrektor zakładu gospodarki mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach.


— W ramach prac do sieci ciepłowniczej podłączone zostaną 32 zabytkowe budynki, familoki zostaną także ocieplone. Dzięki temu o ponad 60 procent zmniejszy się emisja CO2, a pyłów zawieszonych o ponad 98 procent — powiedział pełnomocnik burmistrza Czerwionki-Leszczyn do spraw rewitalizacji, Grzegorz Wolnik.


Osiedle familoków powstało w latach 1898-1916 dla pracowników pobliskiej kopalni “Dębieńsko”. Wszystkie 84 budynki wyglądają podobnie, bo zostały wybudowane z czerwonej cegły, różnią się jednak detalami. Familoki w 2017 roku zostały włączone do Szlaku Zabytków Techniki, który skupia najbardziej wartościowe obiekty postindustrialne województwa.


Autor: Piotr Pagieła /pg/