Tour de Pologne w regionie. Zakończył się etap II w metropolii.

Zakończył się drugi etap Tour de Pologne. Kolarze jechali z Tarnowskich Gór do Katowic. Meta zlokalizowana była przed Spodkiem. Katowiczanie jak co roku tłumnie wyszli na ulice. Zwycięzcą etapu został Słoweniec Luka Mezgec z grupy Mitchelton-Scott.


Na mecie kolarzy witał między innymi premier Mateusz Morawiecki.


Przy Spodku był też minister sportu, Witold Bańka.


Mieszkańcy regionu licznie kibicowali kolarzom.


Jutro miejscem startu będzie Stadion Śląski w Chorzowie, gdzie znajduje się także Premia Specjalna 100-lecie Powstań Śląskich. Partnerem startu trzeciego etapu jest Województwo Śląskie.

Zawodnicy przejechali przez niemal wszystkie dzielnice Tarnowskich Gór. Najpierw kolarze pokonają małą pętlę ulicami śródmieścia. Dużą pętlę poprowadzono z centrum przez Sowice, Strzybnicę, Rybną, Opatowice, Osiedle Przyjaźń i Stare Tarnowice, z których kolarze pojadą w kierunku Zbrosławic. Stamtąd wrócili przez Ptakowice, Repty Śląskie i Bobrowniki Śląskie. Następnie skierowali się do Lasowic i dalej do Nowego Chechła. 

Tour de Pologne gości w Tarnowskich Górach od czterech lat. Spora część ulic w tym mieście zostanie czasowo wyłączona z ruchu na czas przejazdu peletonu. Ulica Sobieskiego, gdzie stacjonować będą kolarskie teamy, zablokowana jest od rana do 18:00. 

Trasa liczy 153 kilometry. Po pokonaniu 32-kilometrowej rundy wokół Tarnowskich Gór peleton  ruszy na południe. Na trasie znajdują się trzy Lotne Premie LOTTO – w Piekarach Śląskich, Siemianowicach Śląskich i Katowicach. Ta ostatnia odbywa się pod hasłem 100-lecia PCK. Także w Katowicach kolarze powalczą na dwóch Górskich Premiach TAURON czwartej kategorii. Trasa całego etapu wiedzie przez Świerklaniec, Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice, aż do mety pod katowickim Spodkiem. Wcześniej jednak, w Katowicach peleton pokona trzy 19-kilometrowe rundy.

— Podczas Tour De Pologne publiczność będzie mogła podziwiać zmagania kolarzy, reprezentujących najwyższą światową klasę — przekonuje Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.


We wszystkich miastach kierowcy powinni się spodziewać utrudnień komunikacyjnych, a także na drogach DK11, DK 78,czy na okolicznych drogach powiatowych. Wykaz zamkniętych ulic i trasę przejazdu kolarzy w Chorzowie można znaleźć na stronie chorzow.eu, mówi Karolina Skórka, rzeczniczka chorzowskiego magistratu.


Cały czas otwarty jest chorzowski odcinek Drogowej Trasy Średnicowej. 

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w zakończeniu 2. etapu Tour de Pologne w Katowicach. Wcześniej premier wziął udział w pikniku rodzinnym w Bojszowach. 

Kolejny, trzeci etap Tour de Pologne, wystartuje w poniedziałek ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie, a zakończy się w Zabrzu. W mieście trwają ostatnie już przygotowania do powitania kolarzy. O szczegółach zabrzańskiego finiszu mówi Dawid Wowra, rzecznik tamtejszego ratusza.


Wśród zabrzańskich atrakcji podczas oczekiwania na kolarzy strefa bezpłatnego serwisu rowerowego, prezentacja samochodów elektrycznych, miasteczko ruchu drogowego i maraton Zumby. 

Autorzy: Joanna Opas, Piotr Pagieła, Paulina Pikiewicz, Ryszard Stotko, Agnieszka Tatarczyk /rs/