Ruszył 76. Tour de Pologne

fot. Ryszard Stotko

Z Rynku Głównego w Krakowie wystartował 76. Tour de Pologne UCI World Tour. 

153 kolarzy znalazło się na liście startowej pierwszego etapu, w tym piętnastu polskich kolarzy – Rafał Majka, Maciej Bodnar i Paweł Poljański (Bora-Hansgrohe), Michał Gołaś (Team Ineos), Tomasz Marczyński (Lotto Soudal), Kamil Gradek, Łukasz Owsian, Paweł Bernas (CCC Team) oraz Reprezentacja Polski w składzie Paweł Cieślik, Paweł Franczak, Jakub Kaczmarek, Adrian Kurek, Maciej Paterski, Szymon Rekita, Marek Rutkiewicz. 

W I etapie peleton pokona 132 kilometry po Krakowie i dotrze na metę w al. Focha. 

Na trasie pierwszego etapu znajdują się trzy Lotne Premie LOTTO – Myślenice, Czernichów i Kraków oraz trzy Górskie Premie TAURON czwartej kategorii – Lanckorona, Witanowice oraz Kaszów. Zanim peleton zafiniszuje na mecie pierwszego etapu, kolarze pokonają w Krakowie trzy rundy po cztery kilometry każda. Trasa etapu jest dość płaska i dynamiczna, a na finiszu na Błoniach główne role powinni odgrywać sprinterzy. Na starcie pojawiło się wiele znakomitych nazwisk, wśród nich ci, którzy płaskie etapy w Tour de Pologne już wygrywali, między innymi Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), John Degenkolb (Trek-Segafredo), czy Fernando Gaviria Rendon (UAE Team Emirates). 

W całym wyścigu kolarze pokonają siedem etapów, w tym cztery przez województwo śląskie i ponad 1075 kilometrów a losy klasyfikacji generalnej rozstrzygną się 9 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. 

— Myślę, że przed nami wspaniały wyścig. Mamy ciekawą i zróżnicowaną trasę, mieszankę etapów płaskich, pagórkowatych i górskich. Dzięki temu możemy liczyć na zaciętą walkę od startu do mety. Mamy na starcie znakomitych kolarzy, którzy powinni stworzyć fantastyczne widowisko. W tym roku nawiązujemy do stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także stulecia Powstań Śląskich, więc pojawią się także akcenty historyczne — powiedział Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

W niedzielę zawodnicy wystartują z Tarnowskich Gór, gdzie pokonają pętlę, po czym przejadą przez Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie i zakończą II etap wyścigu w Katowicach z metą przy Spodku. 

Już od soboty, w związku z metą II etapu, nie zaparkujemy samochodu przy trasie jutrzejszego wyścigu Tour de Pologne w Katowicach. Zakaz parkowania jest wprowadzony w Centrum Miasta, Strefie Kultury, Zawodziu, przy osiedlu Paderewskiego oraz w Nikiszowcu. 

— Największe utrudnienia w ruchu będą właśnie w niedzielę — mówi nadkomisarz Mirosław Dybich z katowickiej policji.


Podczas niedzielnego etapu Tour de Pologne katowicki tunel będzie cały czas otwarty. 

Biorąc udział w Tour de Pologne Amatorów można wesprzeć legendę polskiego kolarstwa Ryszarda Szurkowskiego. Kolarz 10 czerwca miał poważny wypadek na wyścigu weteranów w Kolonii. Jest sparaliżowany i potrzebuje kosztownej rehabilitacji. Do udziału w wyścigu zachęca jego organizator, kolarz Czesław Lang.


Podczas wyścigu będzie można wziąć udział w aukcjach na rzecz Ryszarda Szurkowskiego.

— Będziemy licytować ciekawe przedmioty — dodaje Czesław Lang.


— Nawiązując do francuskiej tradycji świętowania przejazdów Tour de France, chcemy zachęcić Polską publiczność, by razem z nami celebrowała narodowy wyścig kolarski — mówi Czesław Lang.


Organizatorzy Tour de Pologne ogłosili konkurs na najpiękniejsze miasto wyścigu. W zeszłym roku ten tytuł otrzymały Katowice, jako "Miasto Mety". Rywalizowały z Krakowem, Jaworznem i Wilamowicami.

Autorzy: Agnieszka Loch, Paulina Pikiewicz, Ryszard Stotko /rs/