Zagłębiowski Marsz Pamięci Rotmistrza Pileckiego

Po południu ulicami Sosnowca przeszedł Zagłębiowski Marsz Pamięci Rotmistrza Pileckiego – żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz. 

Mieszkańcy miasta po raz dziewiąty oddadzą cześć nie tylko Witoldowi Pileckiemu, ale także wszystkim poległym w walce o wolność żołnierzom wyklętym. 


Jak powiedziała inicjatorka wydarzenia, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Ewa Malik, Witold Pilecki to bohater nieugiętej walki o wolność Polski, który poświęcił siebie do ostatniej kropli krwi.
O 15.30 marsz przeszedł głównymi ulicami Sosnowca, do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tam uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą katastrofy smoleńskiej. Następnie odbyła się msza w intencji wszystkich żołnierzy wyklętych.

Jednym z uczestników marszu był działacz "Solidarności”, Alojzy Pietrzyk.
Mieszkańcy Sosnowca oddali część nie tylko Witoldowi Pileckiemu, ale także wszystkim żołnierzom wyklętym. Pochód przeszedł głównymi ulicami miasta, pomimo burzy i gradu.
Witold Pilecki sam zgłosił się do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Po wojnie został skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Stracono go w 1948 roku. Do dziś nie wiadomo, gdzie go pochowano. Prawdopodobnie spoczął na terenie Łączki w Warszawie.


Autor: P. Kurek/ml/pg/