Marsz Rotmistrza Pileckiego

fot. Piotr Grzesiak

Ulicami Sosnowca przeszedł 8. Zagłębiowski Marsz Rotmistrza Pileckiego. Uczestnicy oddali w ten sposób cześć nie tylko Pileckiemu, ale także wszystkim poległym w walce o wolność żołnierzom.

Zagłębiowski Marsz Rotmistrza Pileckiego, organizowany dla upamiętnienia postaci żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz, autora raportów o Holocauście, skazanego po wojnie przez władze komunistyczne na karę śmierci, straconego w 1948 roku.

Posłanka Ewa Malik, inicjatorka marszu, podkreśla, że jest on rodzajem żywego pomnika pamięci wszystkich żołnierzy niezłomnych. — To ludzie, którzy nie złożyli broni po 1945 roku — mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości


Marsz wyruszył spod Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa do Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.


Przed mszą w intencji Witolda Pileckiego złożono kwiaty pod tablicą smoleńską. Uroczystości zakończył spektakl "Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego, który wszyscy chętni będą mogli obejrzeć w siedzibie II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu przy ul. Parkowej 1. 

 

Autor: Marek Ciepliński, Paulina Kurek /mm/pg/