Radio Katowice na Wielkanoc. Propozycje programowe.

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,

radosnego, wiosennego nastroju,

serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół

życzy zespół Polskiego Radia Katowice

 

Zapraszamy do słuchania naszego świątecznego programu. W nim między innymi:

12.30 – Z myślą o niepodległej – aud. Eweliny Kosałki-Passii

Ppodróż do świata kobiet. Naszą bohaterką jest Janina Omańkowska. Działaczka społeczna, nauczycielka, założycielka i długoletnia przewodniczącą Związku Towarzystw Polek.  
Niestety postać dziś trochę zapomniana. Dlatego przypomina ją Ewelina Kosałka-Passia w audycji "Z myślą o Niepodległej"...

15.15 – O muzyce inaczej – aud. E. Niewiadomskiej

Joanna Wnuk-Nazarowa opowie o interpretacjach utworów muzycznych. Jaka dowolność jest mile widziana przez melomanów, a jak budzi sprzeciw? Takie dyskusje toczą się często przy okazji Wielkanocnego Festiwalu Elżbiety Pendereckiej. 

16.15 – Pozytywka – aud. Ewy Niewiadomskiej

W świątecznym wydaniu Pozytywki Ewa Niewiadomska, gościć będzie Tomasza Koniora - wybitnego architekta, autora tak lubianej przez Państwa siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, ale też sali koncertowej Akademii Muzycznej i wielu innych chętnie odwiedzanych budynków. Tomasz Konior jest związany ze światem muzyki przez różne swoje pasje. 

19.05  – Jazzowe nastroje – aud. H. Cierpioła

Retransmisję koncertu, który odbył się ponad miesiąc temu, bo 25 lutego na zakończenie tegorocznej jubileuszowej XX edycji Jazz Lotos Festiwal w siedzibie NOSPR w Katowicach przy placu Wojciecha Kilara. Solistą wieczoru był wokalista, od trzydziestu lat obecny na jazzowych estradach świata, laureat nagrody Grammy Amerykańskiej Akademii Dźwięku i Sztuki Reżyserskiej z roku 2010 Kurt Elling. W tym nadzwyczajnym koncercie soliście towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Aleksandra Humali, a w programie jego występu znalazły się słynne jazzowe standardy m.in. autorstwa Jimmy´ego van Heusen´a i Leonarda Bernsteina.

22.00 – Spotkania z reportażem – aud. w opr. Anny Sekudewicz

Wielu z nas ten dzień będzie pamiętać zawsze. 2 kwietnia 2005 roku papież Jan Paweł II odszedł do Domu Pana. To była chwila wielkiej rozpaczy, ale i cichej nadziei, bo wiedzieliśmy, że przesłanie Ojca Świętego pozostanie z nami na zawsze. I był to również może ostatni moment kiedy jako społeczeństwo czuliśmy się solidarni i naprawdę zjednoczeni. Dziś Jan Paweł II jest świętym Kościoła katolickiego. A my powróćmy do tamtych dni sprzed lat. „Odszedł Ojciec” reportaż Ewy Szkurłat.


Poniedziałek 2 kwietnia

8.15 – „O języku – wielkanocne słowa” – aud. A. Strzemińskiej

Wielkanoc to nie tylko tradycje, spotkania, obrzędy, religijne przeżycia, ale również słowa, które wiążą się z tym świątecznym czasem. Używamy ich często przy tej okazji, słyszymy je zewsząd, ale czy zawsze wiemy, co znaczą, skąd się wzięły i jakie kryją ortograficzne pułapki? O wielkanocnych słowach przy świątecznym stole rozmawia Agnieszka Strzemińska z językoznawcą prof. Aldoną Skudrzyk

10.15 – „Moda XIX – wieczna, w gorsecie mody” – aud. A. Strzemińskiej 

W świąteczny czas dbamy o wiele szczegółów, także o elegancki strój. Ale dzisiejsza elegancja niewiele ma wspólnego z szykiem i wytwornością XIX-wiecznej damy. Cóż takiego panie z wyższych sfer nosiły zgodnie z obowiązującymi wtedy trendami? Jak się ubierały? I czy chciałybyśmy dziś to na siebie włożyć? Przeniesiemy się w świat XIX-wiecznych koronek, parasolek i długich sukien. "W gorsecie mody" zasznurują nas na chwil kilka panie: Joanna Dobkowska i Joanna Wasilewska, autorki książki" "W cieniu koronkowej parasolki" pod czujnym okiem Agnieszki Strzemińskiej. Inny czas, inna moda, ale fascynujące opowieści.

13.15 – „Kręte drogi do niepodległej” – korepetycje z historii – aud. W. Paculi

Tytuł audycji "Kręte drogi do Niepodległej"- odwołuje się do splotu wydarzeń z czasów I-szej wojny światowej jakie wyniosły sprawę polską na forum dyskusji ponadnarodowej. W tej dyskusji polskie najważniejsze wtedy osobistości nie zawsze mówiły jednym głosem. Pytania : Polska, ale jaka? Jakim sposobem wywalczona? 

15.15 – „La crimosa M. Fox” – aud. M. Mierzwiaka

Marta Fox jest pisarką, publicystką, dziennikarką i poetką. Napisała kilkadziesiąt książek, zdobyła szereg nagród i wyróżnień, ale jak sama powtarza za Cyprianem Kamilem Norwidem - to co w życiu ważne to dobroć i poezja. Dlatego często ucieka w świat poezji aby pisać to co jej w duszy gra. Ostatni jej tomik nosi nazwę "Lacrimosa" i są to pieśni opowiadające o jej życiu ale także o życiu każdego z nas. Jak powstawały te wiersze poetka opowiedziała Markowi Mierzwiakowi recytując ich fragmenty.

16.15 - „Kabaret Starszych Panów – aud. A. Musialik

Piosenki Kabaretu Starszych Panów śpiewa Artur Gotz. Znakomici polscy aktorzy śpiewali ich utwory, lista nazwisk jest długa i imponująca, m.in. Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Wiesław Michnikowski, Wiesław Gołas, Bronisław Pawlik, by wymienić niektóre. 2018 jest rokiem jubileuszowym , to właśnie 60 lat temu w TVP ukazał się pierwszy program rozrywkowy z tego cyklu i rozpoczęła trwająca długie lata przygoda telewidzów i słuchaczy z kabaretem Starszych Panów. Niedawno ukazała się płyta z 14 utworami Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, którą nagrał Artur Gotz, przedstawiciel młodego pokolenia utalentowanych polskich aktorów. „Przeboje Wszechczasów” – to tytuł albumu, z którego dziś o 16:15 zaproponujemy słuchaczom kilka niezapomnianych piosenek, a o to jak trudno mierzyć się z legendą? Anna Musialik pyta młodego artystę.

17.15 – Świąteczne spotkanie z reportażem – aud. w opr. A. Sekudewicz

78 ogromnych pomników na wszystkich kontynentach, niezliczona ilość medali, płaskorzeźb i innych realizacji,a wszystko poświęcone św. Janowi Pawłowi II. Czesław Dźwigaj, profesor krakowskiej ASP jest ich autorem. W reportażu opowiada o swojej fascynacji postacią papieża Polaka, który inspirował go od młodości, o swoich korzeniach, o roli sztuki we współczesnym świecie, a także o tym dlaczego w artystycznym środowisku stał się osobą kontrowersyjną i nie zawsze akceptowaną.
„Papieski rzeźbiarz” reportaż Anny Sekudewicz w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.

18.15 – Święta na Podbeskidziu – aut. J. Krajewski

W poniedziałkowe popołudnie, w drugi dzień świąt można powoli mówić: święta, święta i po świętach. Dziś jeszcze można się polewać wodą dla zdrowia i pomyślności - i to wszyscy wiedzą. Jednak stary, tradycyjny śmigus nie polegał na polewaniu a na chłostaniu gałązkami. Natomiast koniec świąt oznacza początek wiosny, co u naszych przodków było jednoznaczne z nawałem prac polowych, którym też towarzyszyły od wieków rytuały i obrzędy. I o nich właśnie Jarosławowi Krajewskiemu opowiedziała Barbara Rosiek, etnograf z Muzeum Miejskiego w Żywcu.

22.00 – Spotkania z reportażem – aud. w opr. Anny Sekudewicz

Dziś w tym świątecznym dniu proponujemy opowieść o miejscu nazywanym „świetlistym punktem” na mapie Kościoła. Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie malutkiej miejscowości położonej niedaleko Mławy jest naprawdę niezwykłe. To unikatowy zabytek sztuki barokowej zwanej „płonącym rokokiem”. Znajdujący się
w kościele obraz św. Antoniego z Padwy słynie z cudów, a pobernardyński zespół klasztorny jest nie tylko miejscem kultu, ale pielgrzymi tłumnie odwiedzający sanktuarium odkrywają, że w tym szczególnym miejscu można się wyciszyć, spróbować uciec od zgiełku świata, wejrzeć w głąb siebie. Przenieśmy się zatem do Ratowa. Tam „Gdzie kwiaty rozmawiają z niebem”. Tak zatytułowała swój reportaż Ewa Michałowska.