Stabat Mater Dolorosa. Transmisja koncertu.

fot. Krzysztof Gawor

Tradycyjne Pieśni Wielkopostne to arcydzieła nie mające sobie równych pod wzgledem głębi i jakości oddanych emocji. Wielki Post jest czasem głębokiej zadumy. Nad naszym bytem, słabościami, nad naszą przyszłościa. To czas próby opanowania swoich złych skłonności i nawrócenia na Prawdziwą Drogę. 

Chcielibyśmy zaproponować Państwu koncert z materiałem, który ostatnio zarejestrowaliśmy na Płycie „Stabat Mater Dolorosa...”. Na koncert składają się min. tradycyjne pieśni Wielkopostne jak: „Ludu, mój ludu”, „Któryś za nas cierpiał rany”, „Ogrodzie oliwny” jak również impresje na temat tytułowego „Stabat Mater” G. B. Pergolesiego oraz kompozycja „Dobranoc Głowo Święta”.

W naszych opracowaniach dążyliśmy do maksymalnego uwydatnienia mistycznego, pasyjnego i modlitewnego charakteru tych dzieł. Nacisk położyliśmy na umocnienie modalnego charakteru kompozycji przez co ogólny nastrój koncertu zbliża się do średniowiecznego rozumienia Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa. Prym wiedzie tu głos z fortepianem, dyskretnie tylko wspomagany brzmieniem syntezatorów i dźwięków z komputera. Momenty improwizowane scalają sonorystycznie całość, budując bardzo osobisty, introwertyczny charakter. Zapraszamy Państwa do dzielenia z nami tego niezwykłego czasu, jakim jest czas Wielkiego Postu.

Partnerem koncertu jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna www.ksse.com.pl


Adam Rymarz – wokalista, dyrygent i trener wokalny obdarzony słuchem absolutnym, urodzony w Krośnie na Podkarpaciu. SW 1999 r. trafił do Kraków Gospel Choir, z którym nagrał płytę "Live" (2004) oraz wyśpiewał Grand Prix i Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy dla Najlepszego Wokalisty Gospel podczas Warsaw Gospel Days 2005. W latach 2003-2005 śpiewał w grupie wokalnej Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. W 2006 r. nagrał Hymn Ogólnopolskiego Spotkania Młodych z Benedyktem XVI "Nie lękajcie się" i podczas wizyty papieża w Polsce zaśpiewał go na krakowskich Błoniach dla ponad 600 tys. zgromadzonych. W 2009 r. ukończył studia wokalne w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu dr Ewy Mentel.

Witold Janiak – pianista jazzowy. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie w (1998), Konkursu Pianistów i Hammondzistów w Warszawie (2011), Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej (2009) i Krokus Jazz Festival (2007). Brał udział w słynnym projekcie "Koncert na 10 fortepianów" realizowanym przez Filharmonię Kaliską. Dwukrotny laureat Nagrody „Oscar Jazzowy” Stowarzyszenia Melomani (2009, 2014). Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Krzysztofem Ścierańskim, Grzechem Piotrowskim oraz Tatianą Okupnik i Moniką Brodką. Wydał pięć autorskich płyt: "Jesteśmy", "Mainstreet Quartet", "Cinema meets Jazz", "Zagrajcie swoją muzykę", „Stabat Mater Dolorosa”. Płyta "Cinema meets Jazz" była Płytą Tygodnia w radiowej Trójce oraz pierwszą jazzową Płytą Tygodnia w historii Radia Łódź. Dokonał licznych nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych.