Jacek Kaczmarski o wolności. Mateusz Nagórski RADIOSESJA.

"Jacek Kaczmarski o wolności", to tytuł koncertu Mateusza Nagórskiego, składającego się z utworów Jacka Kaczmarskiego, poruszających tematykę wolności oraz zachowań jednostki w sytuacji ograniczenia wolności.

Piosenki z programu stawiają pytania o to, co z odzyskaną wolnością można i należy robić - Jacek Kaczmarski przygląda się w nich również czasom po transformacji ustrojowej w 1989 roku, a także wpływom mechanizmów dziejowych na czasy współczesne. Operując często na konkretnych przykładach historycznych – przekazuje jednocześnie ponadczasowe prawdy o ludzkiej naturze.

Mateusz Nagórski jest wokalistą, gitarzystą i kompozytorem, wykonawcą piosenek Jacka Kaczmarskiego. Działalność sceniczną rozpoczął w 2005 roku, uczestnicząc od tamtej pory w wielu projektach artystycznych oraz występując jako gość wieczoru na festiwalach z kręgu piosenki poetyckiej, m.in.: Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego Nadzieja w Kołobrzegu, Festiwalu Łódźstock w Łodzi.

W 2014 roku rozpoczął projekt, mający na celu umuzycznienie wierszy i tematycznych tomików poetyckich Jacka Kaczmarskiego, które nie doczekały się do tej pory opracowania muzycznego. W 2015 roku, nakładem wydawnictwa Dalmafon, ukazała się jego pierwsza solowa płyta, zawierająca pierwsze efekty tych działań - „Skruchy i erotyki dla Ewy”. W tym samym roku ukazała się płyta „Jacek Kaczmarski w świecie baśni”, która jest zapisem koncertu piosenek Jacka Kaczmarskiego w interpretacjach Mateusza Nagórskiego. Na rok 2018 zaplanowana została kolejna płyta artysty z piosenkami do wierszy Jacka Kaczmarskiego, zatytułowana „Mój Zodiak”. We współpracy z IPN przygotował koncertowy program edukacyjny pt. „Jacek Kaczmarskiego o wolności”. Jest autorem muzyki do piosenki „Inteligencjo” (tekst: Michał Zabłocki) i wokalistą w singlu radiowym promującym spektakl „Święty”. Jest autorem muzyki na płytę „Lalala” zespołu Czarne Korki, składającej się z tekstów Michała Zabłockiego o tym, co „boli i parzy” w polskiej rzeczywistości.W 2017 roku nagrał singiel „Korek”, zapowiadający nowy projekt, powstający we współpracy z Michałem Zabłockim.

RADIOSESJA to multimedialny projekt Radia Katowice do którego zapraszamy wykonawców z naszego regionu. To specjalna sesja nagraniowa transmitowana na radiowej stronie internetowej i radiowym kanale na YouTube. Wszystko zagrane 100% na żywo i transmitowane na cały świat!