Rozmowy o śląskiej muzyce

W magazynie wydarzeń muzycznych Res Musica przedstawimy państwu zestaw rozmów o śląskiej muzyce. O działalności artystycznej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach opowie jej rektor prof. Władysław Szymański. Natomiast w sali „Symfonia” tej uczelni trwa do 29 marca, zaplanowany na środowe wieczory cykl koncertów zorganizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. tego kompozytora.

O specyfice festiwalu opowie prof. Joanna Domańska – prezes tego Towarzystwa Muzycznego. Zaś w rozmowie z wokalistą Tomaszem Raczkiewiczem zaprosimy na koncert czterech tenorów , który odbędzie się w sobotę 11 marca w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Tego wieczoru też ( 11 marca ) Kwartet Śląski w sali kameralnej NOSPR-u zaprezentuje w ramach cyklu „To co najlepsze -Polska i Świat” m.in. jeden z najlepszych polskich współczesnych utworów kameralnych „Symfonię Rytuałów” Witolda Szalonka. Gościem magazynu będzie II skrzypek zespołu Arkadiusz Kubica, a Ryszard Gabryś przybliży nam sylwetkę tego zmarłego przed szesnastu laty kompozytora.


Res Musica to magazyn wydarzeń muzycznych. Audycja na antenie Polskiego Radia Katowice emitowana jest nieprzerwanie od września 1981 roku.

W programie znajdują się omówienia, relacje i recenzje najważniejszych w koncertów i festiwali organizowanych w śląskich świątyniach i salach koncertowych, w których udział biorą wiodące orkiestry symfoniczne, soliści, chóry i zespoły kameralne reprezentujące artystyczny nurt funkcjonowania muzyki na Śląsku.

Wiodącym celem prezentacji ukazujących się w tej audycji jest szeroka popularyzacja działalności tych formacji na czele z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach oraz artystami skupionymi wokół katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Poprzez to słuchacz otrzymuje szeroki przegląd wydarzeń muzycznych, których organizatorami są te ważne instytucje, śląskie samorządy, a także różnego typu ośrodki kultury działające w całym regionie. Poprzez tak ukształtowaną tematykę magazynu Res Musica staramy się też uwrażliwiać naszych słuchaczy na najpiękniejsze pozycje repertuarowe w ich wykonaniu, dzieła wielkich kompozytorów, mistrzów swego gatunku od wieków dawnych po współczesność – pojawiające się w programach koncertów omawianych i relacjonowanych w magazynie Res Musica.