Adam Nawałka: Czekamy na Szwajcarię

fot. laczynaspilka.pl

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego zwycięstwa. Zdobyliśmy siedem punktów na tym turnieju, a to bardzo dobry wynik. Co więcej, nie straciliśmy bramki. Cały czas idziemy do przodu i to dla nas bardzo ważne przed następnym spotkaniem. Z dużym optymizmem podejdziemy do meczu ze Szwajcarią – powiedział na konferencji prasowej po meczu z Ukrainą selekcjoner reprezentacji Polski, Adam Nawałka.

– Przed meczem wiedzieliśmy, że Ukraina to bardzo niewygodny i groźny rywal, prezentujący wysoki poziom i kulturę gry. Początek spotkania należał do nas, później oddaliśmy nieco inicjatywę. Ukraińcy starali się narzucić swój styl gry, ale my mądrze się broniliśmy, wychodząc z kontratakami. Brakowało nam nieco zwłaszcza zbierania drugich piłek, stąd mieliśmy nieco kłopotów w środku pola. Chciałbym jednak pochwalić moich zawodników za zaangażowanie i konsekwencję.

– Spodziewałem się tego, że Ukraina stworzy sytuacje, ale byliśmy na to przygotowani. Między innymi dlatego zrobiłem w drugiej połowie zmianę. Chcieliśmy wzmocnić środkową strefę boiska i to nam się powiodło. Potrzebowaliśmy poprawy organizacji gry w ofensywie i wejście Kuby to zapewniło. Piotrek Zieliński stara się, jest bardzo ambitny, ale chyba potrzebuje jeszcze trochę czasu. Cieszy mnie postawa zawodników, którzy grali z pełnym zaangażowaniem. Wierzę, że mecz ze Szwajcarią będzie rozgrywany tak, jak będziemy chcieli.

– Kuba Błaszczykowski jest dla nas niesamowicie ważnym zawodnikiem. To piłkarz bardzo doświadczony, który ma olbrzymi wpływ na naszą grę i dzisiaj to potwierdził. Jego wejście spowodowało, że zaczęliśmy się dłużej utrzymywać przy piłce, a poziom gry był wyższy. Bardzo na niego liczę. Z pewnością Kuba wyjdzie od początku w następnym meczu. Myślę, że jeszcze wiele fantastycznych spotkań przed nim.

– To, że Robert Lewandowski do tej pory nie zdobył żadnej bramki, nie jest dla nas problemem. On wykonuje fantastyczną pracę i ma duży wkład w nasze zwycięstwa, także w postawę zespołu. Robert jest dla nas niezwykle ważnym zawodnikiem. Można powiedzieć, że to lokomotywa tej drużyny. To zawodnik, który świetnie realizuje się jako zawodnik pomagający w każdym fragmencie meczu. Potrafi poświęcić się dla drużyny i to jest najważniejsze. Myślę, że to kwestia czasu, kiedy strzeli gola. Dochodzi do sytuacji i myślę, że trafi do siatki już w najbliższym meczu.

– Mamy już przygotowany materiał dotyczący Szwajcarii pod względem analitycznym. Mój sztab wykonuje bardzo dobrą pracę i stąd wiemy dużo o naszych następnych rywalach. Już jutro rozpoczniemy analizę, odbędą się zajęcia teoretyczne. Mamy kilka dni, żeby na spokojnie się do tego spotkania przygotować. Szwajcaria to drużyna prezentująca futbol na wysokim poziomie i mogę powiedzieć, że to jeden z ciekawszych zespołów tego turnieju. Czeka nas trudne spotkanie, ale z wiarą i optymizmem podejdziemy do tego meczu. Wierzymy, że awansujemy do kolejnej rundy.

– Nie ma dla nas najmniejszego znaczenia, że Szwajcarzy będą mieli więcej czasu na wypoczynek. Jesteśmy dobrze przygotowani pod względem fizycznym do tego turnieju. Moi zawodnicy zdążą się zregenerować.