Wystawa "Portret podwójny" Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

Bajkowo surrealistyczne pejzaże akwafort Aleksandry Telka-Budki oraz piękno formy i harmonia kompozycji lithografii Józefa Budki to pokaz dwóch odrębnych artystycznie światów małżeństwa grafików "Portret podwójny", który można będzie zobaczyć na ich wspólnej wystawie w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, organizowanej w ramach 11. Triennale Grafiki Polskiej. 

Aleksandra Telka-Budka specjalizuje się w akwaforcie, jest m.in. autorką ilustracji do książek. Prof. Józef Budka wykłada na ASP w Katowicach, a jego domenę stanowi lithografia i rysunek. W opisie do katalogu Antoni Kowalski charakteryzuje twórczość obydwu artystów w następujący sposób"

"Aleksandra używa techniki druku wklęsłego i tworzy bajkowo surrealistyczne akwaforty, trawione mocno, gdzie rozedrgana kreska owija się i plącze, tworząc formy niby znane, ale oddalone swoją naturą od tego świata. (…)  Józef lubi światłocień i opisuje swoje niebo poprzez półtony i kolory, a litografią, rysunkiem i obrazami w bardziej pogodny nas świat prowadzi. Świat jego cechuje piękno formy i harmonia kompozycji, tu również dzieją się niezwykłe rzeczy, lecz bardziej znane, postacie, pejzaże, przedmioty, aż po kaligraficzne znaki i chińskie pieczęcie (…).”

Wernisaż odbędzie się 27 listopada o godz. 17.00. Wystawa potrwa do 30 marca 2022 r.